CO SE VÁM MŮŽE HODIT aneb VÍCE INFORMACÍ O PEJSKIÁDĚ A VOŘÍŠKIÁDÁCH

CO JSOU TO VOŘÍŠKIÁDY A PRO KOHO JSOU?

Voříškiády jsou výstavy pro pejsky, kteří nemají průkaz původu (PP) a nemůžou se tak zúčastňovat normálních psích výstav. Na Voříškiádách se objevují voříšci, kříženci, ale i pejskové, kteří jsou poznatelného plemene, ale nemají PP (vstup pro psy s PP je možný po předchozí domluvě s pořadatelem). Můžou se zúčastnit psíci všech velikostí i stáří. Voříškiády jsou hlavně pro pobavení lidí a jejich čtyřnohých přátel :-) Při voříškiádách se vždy můžete setkat s kategorií  - O nejhezčího psa, která se dále rozděluje podle velikosti psů a někdy i pohlaví. Na konci bývá vybrán např. Nejvoříškovatější voříšek. Pouze na některých voříškiádách se můžete setkat s tzv. Doprovodnými soutěžemi (někdy zvané: doplňkové kategorie, nepovinné kategorie atd.), což bývá např. Soutěž o nejšikovnějšího psa, psí karneval apod.

 

PROČ SE NAŠE AKCE JMENUJE PEJSKIÁDA aneb JE PEJSKIÁDA STEJNÁ JAKO VOŘÍŠKIÁDA?

Naší akci jsme pojmenovali Pejskiáda, protože jsme chtěli, aby se mohli zúčastnit i pejskové, kteří mají PP. A protože se u nás bude také vybírat celkový vítěz výstavy, nechtěli jsme, aby se vybíralo jen z voříšků, ale ze všech zúčastněných pejsků – proto PEJSKIÁDA. Je to tedy podobné: voříškiád se zúčastňují zpravidla voříšci a kříženci, ale pejskiády se mohou zúčastnit všichni pejsci.

 

PROBÍHÁ POSUZOVÁNÍ PSŮ V KRUHU STEJNĚ JAKO NA NORMÁLNÍ VÝSTAVĚ?

Záleží na pořadateli – jsou dvě možnosti. 1) Někteří si zavolají pejsky do kruhu a probíhá předvedení v postoji, v kroku, v klusu, prohlídka zubů, prohmatání psa,    měření výšky.                                         

                                                            2) Někteří pořadatelé si pouze zavolají pejsky do kruhu, kde je nechají seřadit a poté po jednom pouze projdou jedno kolečko v kroku, druhé v klusu a kdo chce, může se zastavit před porotou s pejskem v postoji. Neprobíhá zde prohlídka zubů, prohmatání psa ani měření výšky. (Takto bude probíhat posouzení psů na Třebětínské Pejskiádě).

 

CO VZÍT NA VOŘÍŠKIÁDU ČI PEJSKIÁDU PEJSKOVI S SEBOU?

Samozřejmostí a nejdůležitější je platný očkovací průkaz psa. Pro pejska je velmi dobré přivézt misku na vodu, pitnou vodu, pamlsky a přepravku či pelíšek pro odpočinek pejska. Dále je samozřejmostí obojek psa a vodítko – (volné pobíhání psů není povoleno). Kdo chce být připraven na kategorii o Nejhezčího pejska, může si s sebou vzít např. Výstavní vodítko, kartáč na úpravu psa atd. :-)

                                                                                                                                                                                                                                        Aneta Polesná